Mali, górscy zdobywcy! Każdy głaz, kamień czy skałka musi zostać zdobyta i przeskoczona. Rodzice? Znacie to?! Często nasze, dorosłe postrzeganie gór i szlaków turystycznych bardzo różni się od tego, jak widzą je nasze dzieci.
Doskonałym pomysłem na pierwsze górskie wyprawy jest znalezienie tras, na których znajdziemy dużo pozornie nieskomplikowanych przeszkód oraz różnych powierzchni tak by część trasy pokonać ładną leśną ścieżką, szutrem, później trochę poskakać po kamieniach a starszakom można dodać kilka schodków czy drabinek by pokonanie szlaku uczynić prawdziwym wyzwaniem! Często długi, monotonny szlak choć dla nas jest wyciszeniem i radością z wędrówki - dla dziecka bywa po prostu nudnym, przez co często zniechęcamy nasze pociechy i cala wycieczka staje się męcząca dla wszystkich.
Przygotowaliśmy kilka pomysłów na krótkie i ciekawe trasy w Karkonoszach i Górach Izerskich dla rodziców z dziećmi (większymi i mniejszymi), które lubią gdy na szlaku jest ciekawie. Opis trudności jest oczywiście subiektywny, każdy z rodziców znając możliwości swoich dzieci musi samodzielnie zadecydować, czy na daną trudność jesteście już gotowi.
1. Chybotek - kilkumetrowej wysokości zespół granitowych bloków położonych na wysokości 565 m n.p.m. Najwyżej położony siedmiokątny kamień o wadze kilkudziesięciu ton i średnicy około czterech metrów wsparty jest jedynie w dwóch miejscach. Daje się on rozkołysać i stąd nazwa – „Chybotek”. Obok są inne mniejsze skałki, podobnie poukładane. Związane są z nimi walońskie legendy o Duchu Gór.
Jak dotrzeć? Prowadzą do niego dwa szlaki turystyczne. Droga pierwszego oznaczonego kolorem czarnym prowadzi dookoła Szklarskiej Poręby. Drugi zaś na trasie Szklarska Poręba Górna - Szklarska Poręba Dolna PKP. Start: parking przy Szklarce
2. Bobrowe Skały - granitognejsowe formacje skalne na północno-wschodnim stoku góry Ciemniak (699 m n.p.m.) we wschodniej części Kamienickiego Grzbietu w Górach Izerskich. Od strony północnej tworzą ścianę skalną o wysokości około 25-30 m. Są doskonałym punktem wspinaczkowym, oferując kilkadziesiąt ubezpieczonych dróg wspinaczkowych.
Jak dotrzeć? Wycieczkę rozpoczynamy z Górzyńca szlakiem zielonym.
3. Szczyt Holubník ze skałą widokową - wspaniała panorama po czeskiej stronie Gór Izerskich - na płaskim szczycie Holubníku, na wysokości 1070 m znajduje się potężne skalisko, a prowadzi do niego wspaniały, różnorodny szlak z drewnianymi ułatwieniami typu schody i drabiny, a nawet łańcuchy! Drewnianymi kładkami przejdziecie przez malownicze torfowiska. Polecamy przy suchej pogodzie, raczej ze starszymi dziećmi.
Jak dotrzeć? Wycieczkę rozpoczynamy w Hejnicach (Czechy) zielonym szlakiem.
4. Sowie Skały - granitowe Skałki położone są w Szklarskiej Porębie na wzgórzu Sowiniec 675 m n.p.m. które znajduję się za Kościołem pw. Bożego Ciała. To duży masyw skalny w Szklarskiej Porębie Średniej. Granitowe skały posiadają wyraźną oddzielność blokową. Najwyższa z nich ma ok. 10 metrów wysokości.
Jak Dotrzeć? Z centrum miasta niebieskim szlakiem turystycznym.
5. Zbójeckie Skały i platforma widokowa - to grupa skalna leżąca na czarnym szlaku biegnącym wokół Szklarskiej Poręby. Ma 100 metrów długości i wznosi się na wysokość 12 metrów. Dawniej nosiła nazwę Rzeźniczych Skał. W XVIII wieku wydobywano tu piryt, w wydrążonych sztolniach górnicy pracowali do XIX wieku. W krótkim czasie Zbójeckie Skały stały się turystyczną atrakcją i punktem widokowym od niedawna dostępna jest również atrakcja w postaci nowoczesnego tarasu widokowego.
Jak dotrzeć? Wycieczkę rozpoczynamy na Zakręcie Śmierci, podążając szlakiem walońskim.
Mamy nadzieję, że opisane przez nas szlaki zainspirują Was do skalnych wycieczek w naszej okolicy.
Urocza 7A, 7B, 7C, 7D, 7E
58-580 Szklarska Poręba
+48 75 619-96-19
+48 57 718 86 88
recepcja@rezydencjaaqua.pl
Operatorem obiektu jest
REZYDENCJA SZKLARSKA PORĘBA Sp. z o.o.
ul. Szkolna 5/7, 58-500 Jelenia Góra
NIP: 6112797981, Regon: 381510556